Meniere Hastalığı

med_depart1

Meniere Hastalığı Hakkında Bilgi

Hastaların % 85’ i Meniere hastalığı için yapılan medikal tedaviden yarar görür, geri kalanda ise girişimsel tedavilere gereksinim olabilir.

5.0
Müşteri Memnuniyeti

Meniere hastalığı; belirti veren ancak sebebi net olarak ortaya konulamamış iç kulak sıvılarının basınç artışıdır. En önemli bulgusu belirli periyodlar halinde gelen baş dönmesi ataklarıdır. İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının sebebi genellikle belli değildir. Ancak sıvı üretiminin atılımdan fazla olması yahut iç kulak sıvılarının boşaldığı kanallarda tıkanıklık olması ile basınç artışı gelişebilir.

Her yaşta görülebilmesine rağmen 40-60 yaş aralığında daha sık görülür. Türkiye için ortalama yaş 48’tir. 

Meniere Hastalığının Başlıca Belirtileri

 • Baş dönmesi
 • Kulak uğultusu
 • Başta dalgalı işitme kaybı
 • Kulakta dolgunluk hissidir.

 

Baş dönmesine bulantı, kusma, çarpıntı, ishal terleme, ölüm korkusu eklenebilir. Bu belirtilerin bir kısmı panik atak nöbetleriyle karışmasına neden olabilir. Baş dönmesi aniden başlar, 20 dakika ile 24 saat arasında sürebilir. Ancak genellikle 2 saatin altında sonlanır. Hiçbir zaman 24 saati geçmez. Baş dönmesi başlamadan önce bazen kulakta dolgunluk hissi oluşabilir. Gerginlik, stres ve aşırı tuz alımı baş dönmesi ataklarını başlatabilir. Baş dönmesi atakları arasında hasta tamamen normal ya da hafif dengesiz olabilir. Hastaların %2’sinde bilinç kaybı olmadan denge kaybı ve yere düşme atakları olabilir.

 

İşitme kaybı baş dönmesi olduğu dönemde olur ve kalın seslerdedir (alçak frekanslardadır). Hastalığın ilk zamanlarında baş dönmesi atakları sonrasında azalan işitme düzelir fakat ilerleyen yıllarda atak sonrasında da işitme kaybı kalıcı hale gelir. Dalgalanmalara ilk 5 yıl içinde daha çok rastlanır. Kulak çınlaması hastadan hastaya değişir ve uğultu şeklindedir.

Meniere Hastalığının Tanısı

Meniere hastalığı olan hastaların kulak muayenesi normal görülür. Eğer hasta baş dönmesi olmayan bir dönemde muayene ediliyorsa hiç bir bulgu saptanmayabilir. Meniere Hastalığının kesin teşhisini koymak zordur Baş dönmesi atakları sırasında ise hastada görülebilecek en önemli bulgu nistagmus adı verilen istemsiz göz hareketleridir. Ayrıca baş dönmesinin getirdiği ayakta durma ve yürüme zorluğu, bulantı-kusma saptanabilir.

Hastanın baş dönmelerinin takip edilmesi çok önemlidir. Muayene sonrasında yapılacak ilk tetkik odiometri adı verilen işitme testleridir. Bu testlerde işitme kaybının varlığı ve iç kulağın durumu hakkında bilgi edinilir. Kalın seslerdeki iç kulak tipi işitme kaybı Meniere Hastalığı olabileceğini akla getirir. Vestibüler sistem adı verilen denge sistemi ile ilgili yapılabilecek bazı testlerde vardır ancak bunlar Meniere Hastalığını diğerlerinden ayırmaya pek yardımcı olamazlar.

Meniere hastalığını kuvvetle düşündürecek bir yöntem de Gliserol testi’dir. Bu testte hastaya odiometri yapıldıktan sonra gliserol içirilir. Daha sonra yapılan odyometride işitme kaybında düzelme görülmesi Meniere Hastalığı lehinedir. Ancak bu test ancak işitme kaybının dalgalı olduğu dönemde tanıya yardımcıdır. Dalgalanma olan yani erken dönemlerde elektrokokleografi dediğimiz bir tetkikte basınç artışını göstermede yardımcıdır. Bilgisayarlı Tomografi veya Manyetik Resonans tetkikleri beyinde veya iç kulaktaki tümör ya da yer kaplayan lezyonları ayırt etmek için kullanılabilir.

Burun Estetiği Hakkında Tüm Başlıklar

Burun estetiği ameliyatı hakkında merak edilen tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz başlıklar aşağıdadır.

  Doktora Soru Sor!

  Burun Estetiği veya Kulak Burun Boğaz hizmetlerimiz hakkında tıbbi sorularınız için güler yüzlü resepsiyon personelimizle iletişime geçebilirsiniz. Acil aramalarınıza hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayacağız.

  Burun Estetiği Hakkında Asistanımızdan Destek Alabilirsiniz

  Asistanımızdan burun estetiği süreçleriyle alakalı tüm bilgileri kolayca edinebilir, gerekli durumlarda işleminiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilmek için doktorumuzla görüşme sağlayabilirsiniz.

  Dr. Kaan Çalışma Saatleri

  Pazartesi – Cuma : 8.30 – 18:00
  Cumartesi 8.30 – 18:00
  Pazar : Kapalı