Burun Estetiği Yöntemleri

med_depart1

Burun Estetiği Nedir?

Estetik burun ameliyatının (rinoplasti) amacı, burnu yüz ile uyumlu hale getirmek için burun bölgesinde olumlu değişiklikler yapmaktır. Eğer hasta nefes alıp verme sırasında güçlük çekiyorsa, bunlar operasyon sırasında düzeltilebilir.

5.0
Müşteri Memnuniyeti

Burun Estetiği (Rinoplasti) Hakkında Genel Bilgi

Burun ameliyatı kişiye özel planlanmalıdır. Herkese aynı burnu yapmak istemek yanlış olur. Yüz bir bütündür. Bu nedenle bir burun ameliyatında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta burnun hem doğal görünümüne hem de işlevselliğine dikkat etmektir.

Yüz bölgesi kafatasının içindeki bir bölgedir. Burun kemiğinin, kafatası kemikleri, burun kıkırdakları, kas, damar ve cilt ile bağlantıları ve komşulukları bulunur. Burun boşluğu arkada nazofarenks, üstte kafatabanı, üst yanda göz, altta sert damak komşuklarını içerir. Burun boşluğunu paranazal sinüsler çevreler; frontal, etmoid, maksiler, etmoid ve sfenoid sinüsler burun boşluğuna komşudur ve bunlar kanallar vasıtası ile burun boşluğuna bağlantılıdır. Burun boşluğu çevresinde hayati risk içeren beyin dokusu ve beyin dokusunu besleyen ana damar yapılar ve yaşamsal öneme sahip 12 kafa çifti olarak adlandırılan sinir yapıları ve uzantıları bulunur.

Estetik burun ameliyatı, köprünün veya burnun ucunun şeklini değiştirebilir, boyutunu küçültebilir veya büyütebilir, burun deliklerinizi küçültebilir veya köprü ile alın veya koltuklar ve dudaklar arasındaki mesafeyi ayarlayabilir. Aynı seansta planlanır ise burun estetik ameliyatının yanında polip, sinüzit, burun eti ve septal deviasyon gibi problemlerin giderilmesi de sağlanır. Bu ameliyatların birlikte planlanması halinde ameliyat süresi uzar. Ameliyat farklı ek alet ve ekipmanlar ve tecrübe gerektirir hale gelir.

Watch Our
Video!

Kimler Burun Estetiğine İhtiyaç Duyar?

Burun yapısının normal kabul edilen ölçülerin dışına çıktığı, yüz yapısı ile uyumsuzluğunun olduğu, kişinin burun yapısından hoşnut olmadığı durumlarda burun estetiği yapılabilir. Ancak ameliyat olmak isteyen kişinin bu değerlendirmeleri sağlıklı bir ruh hali ve bilinç ile yapması ön koşulu aranmalıdır. Estetik burun ameliyatı olacak kişinin yandaş hastalıkları, ameliyat ve anesteziye elverişli olması da göz ardı edilmemesi gereken önemli noktalardır.

Burun Estetiği Doktoruna Neye Göre Karar Verilir?

Hekimlik bilgi ve becerisi kişisel olarak değişim gösterebilse de, tüm dünyada ve ülkemizde de bu bilgi ve beceriyi belirleyen yasal ve kabul edilmiş normlar bellidir. Burun estetiği olmak isteyen kişi hekimini seçerken, normal süreçlerden geçerek yetişmiş, iyi bilinen eğitim kurumlarından mezun olan (tıp fakültesi, uzmanlık eğitimi) hekimlere, varsa akademik ünvanına, meslekte edindiği tecrübeye dikkat etmelidir.

Hekimin meslek yeterlilik ve tecrübesi, hekimin hasta ile açık ve net bir iletişim kurması burun estetiğindeki tüm aşamaların ve olası risklerin açıkça ortaya konulması ve hasta hekim arasında her konuda karşılıklı tam bir mutabakat sağlanması son derece önemlidir.

Burun estetiği ameliyatının yapılacağı hastanenin donanım ve koşullarının uygun olması, ameliyat ve sonrası süreçte takip koşullarının hasta ve hekim tarafından garantiye alınması önemli unsurlardandır.

Hekiminiz ile iyi bir iletişim kurmak burun estetiği ameliyatı için size de güven sağlayacaktır. Hekiminizle bu iletişimi sağlayamadıysanız ve karşılıklı güven oluşmadıysa burun estetiği ameliyatınızı uyum sağlayabileceğiniz farklı bir doktoru tercih ederek gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Burun Estetiği için En Uygun Mevsim / Ay Nedir?

Burun estetiği ameliyatı her mevsim ve ayda yapılabilir. Ülkemizde şehir yaşamı içinde olan, standart yaşam koşullarına sahip insanlar için böyle bir sınırlama yoktur.

Burun estetiği ameliyat fiyatları serbest piyasa koşullarında değişkenlikler gösterebilir. Hekimin belirlediği ücret dışında, anestezi, kullanılan malzeme ve ekipman (kullanılan ilaçlar, tıbbi malzemler vs.) yardımcı sağlık personeli (ameliyat ve kat hemşireleri, anestezi teknisyeni, hastabakıcı), otelcilik hizmetleri günümüzde ameliyat masraflarını etkileyen önemli parametreler haline gelmiştir. Burun estetiği ameliyat ücretinin içinde hekimin ve hastanenin her türlü gideri bulunur. Burun ameliyat ücreti olarak belirlenen ücretler bu masraflar ve yasal vergilerin toplamından oluşur. Estetik burun ameliyatları dünyanın hiçbir yerinde devletler ve sigorta sistemleri tarafından karşılanmaz. Burun ameliyatı ve diğer masrafların tamamı ameliyat olacak kişi tarafından karşılanır.
Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişiler doktoruna gitmeden önce ne istediği konusunda emin olması gerekir. Doktor ile görüşme sağladığı sırada burun ameliyatı hakkında ihtiyaçlarını açıkça ifade ederek daha sağlıklı bir görüşme sağlanmasına yardımcı olunur. Kişi burun estetiği ameliyatı ile ilgili ihtiyaçları veya nedenleri ile ilgili kendisine karşı dürüst olması önemlidir. Herkes hayalindeki burun için hayaller kurar fakat bu hayaller size burun estetiği konusunda yanlış tercihler yaptırabilir. Bu yüzden hayalci olmamakta, kuruntu ve panik yapmamakta fayda var.

Burun estetiği konusunda çevrenizden çok fazla yorum alabilirsiniz. Çevrenizden duyma bilgilerle burun estetiği konusunda hareket etmemenizi öneriyoruz. Doktor görüşüyle birlikte hareket etmek en sağlıklı sonucu sizlere sunacaktır. Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası için doktorunuzdan gelen uyarıları önemseyerek yapmanızı ve yapmamanızı istediği konuları dikkate almanız gerekir. Doktordan edinilen bilgiler ışığında hareket ederek önemsememezlik yapmayınız.

Doktora karşı açık olunursa ve şikayetleriniz ile ilgili zamanında bilgiye başvurursanız sağlığınıza olumlu katkı sağlayacaktır.
Burun estetiği sonrasında her anlamda normal yaşama dönüş süresi genellikle on gün kadardır. Ancak yaşam koşulları ağır olan veya özel durumları olan kişiler için bu süre uzayabilir.
Burun estetiği olduktan sonra ağrı genellikle çok az olur. Hastalar genellikle ağrıdan yakınmazlar. Burun estetiği olduktan sonra eğer ağrı olur ise basit ağrı kesiciler ile kolaylıkla ağrılar giderilir.
Burun estetiği ile oluşan morluklar normaldir. Bu morluklar bir süre sonra kendiliğinden veya kullanılan özel kremlerin hızlandırıcı etkisi ile kaybolur.

Burun Estetiği Hakkında Tüm Başlıklar

Burun estetiği ameliyatı hakkında merak edilen tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz başlıklar aşağıdadır.

  Doktora Soru Sor!

  Burun Estetiği veya Kulak Burun Boğaz hizmetlerimiz hakkında tıbbi sorularınız için güler yüzlü resepsiyon personelimizle iletişime geçebilirsiniz. Acil aramalarınıza hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayacağız.

  Burun Estetiği Hakkında

  Burun Estetiği Hakkında Asistanımızdan Destek Alabilirsiniz

  Asistanımızdan burun estetiği süreçleriyle alakalı tüm bilgileri kolayca edinebilir, gerekli durumlarda işleminiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilmek için doktorumuzla görüşme sağlayabilirsiniz.

  Dr. Kaan Çalışma Saatleri

  Pazartesi – Cuma : 8.30 – 18:00
  Cumartesi 8.30 – 18:00
  Pazar : Kapalı