Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası

med_depart1

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilir

Burun estetiği ameliyatı olmadan önce doktorunuzla ameliyat öncesi ve sonrasındaki aklınıza takılan her sorunu ayrıntılı olarak konuşun.

5.0
Müşteri Memnuniyeti

Burun Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Edilir?

Cerrahi operasyonların tümü şüphesiz oldukça özen ve titizlilik gerektirir. Özellikte estetik ameliyatlarda bu durum daha farklı bir önem kazanır. Operasyonu yapacak hekimin ustalığı haricinde ameliyatı olacak hastanın da konu hakkında bilgi sahibi olması ve hazırlıkları yapması şarttır. Estetik burun ameliyatı da dikkat edilmesi ve öncesinde kurallara uyulması gereken cerrahi bir yöntem olduğundan, ameliyatı yaptırmaya karan veren her hastanın bilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Ameliyat öncesi sağlık taramasından geçilmeli ve ameliyat ile ilgili gerekli tüm tahliller yaptırılmalıdır. Hasta geçirmiş olduğu rahatsızlıkları ve kullandığı ilaçları muayene sırasında hekime mutlaka anlatmalıdır. Özellikle yüksek tansiyon, kan hastalıkları, kalp hastalıkları ve diyabet gibi ciddi hastalıklar mevcut ise ameliyat öncesi inceleme ve ön tedavi yapılması gerekebilir. Daha önce bir burun ameliyatı geçirildiyse bu bilgi mutlaka doktora aktarılmalıdır. Nezle, grip, akut sinüzit, bronşit gibi rahatsızlıklar ameliyat için risk faktörü olabilir. Bu tarz üst solunum yolu enfeksiyonları anestezi sırasında problemlere yol açabilir. Bu nedenle tam iyileşme sağlanmadan ameliyata girilmemelidir. Hastanın devamlı kullandığı bir ilaç var ise ameliyat planlanmadan önce anestezi hekimi ile bu bilgi paylaşılmalıdır. Estetik operasyon öncesi aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır. Operasyon sırasında herhangi bir komplikasyon yaşanmaması için bu tarz ilaç kullanımı ameliyattan 10 gün önce kesilmelidir. Sigara kullanımı var ise operasyondan önce bırakılmalıdır. Çünkü sigara ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır. Alkol kullanımı da 1 hafta öncesinde bırakılmalıdır. Alkol vücut direncini düşürür ve anestezi anında problemlere yol açabilir.

Ameliyata girerken vücutta herhangi bir kozmetik ürün (pudra, jöle, oje, parfüm gibi) ya da takı gibi aksesuarlar (yüzük, bilezik, kolye, küpe gibi) olmamalıdır. Ameliyat sırasında mide boş olmalıdır. Operasyon sabah saatlerindeyse gece 12’den sonra, eğer ameliyat öğlenden sonra olacak ise de 7 saat hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Aynı şekilde ameliyat sonrası da en az 4 saat aç kalınmalıdır.

Ayrıca önden düğmeli veya baştan kolaylıkla çıkacak rahat bir kıyafet tercih edilmelidir. Hastanın saçları uzunsa ameliyat öncesi toplaması, elastik yumuşak bir toka ile toplanması ya da örmesi gerekir.

Estetik burun ameliyatı olacak kadın hastalar regl dönemlerindeler ise bu bilgiyi doktorlarıyla paylaşmalıdırlar. Regl döneminde olunması ameliyat için ciddi bir risk oluşturmaz ancak hekim ile birlikte karar verilmelidir.

Estetik operasyon olacak kişinin yanında bir refakatçi bulundurması kendisine yardımcı olunması açısından iyi olacaktır.

Watch Our
Video!

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?​

Burun estetiği ameliyatı olduktan sonraki süreçte ameliyat kadar önemlidir. Bu konuda hekim kadar hastanın uyumu ve hekimin söylediklerine birebir uyması elde edilecek sonucu doğrudan etkiler.

Operasyon sonrası baş vucuttan yüksekte ve sırt üstü yatılmalıdır. Burun yapısı henüz sertleşmediği için alınacak darbeler direkt yapılan ameliyatın bozulmasına neden olacaktır. Yaklaşık bir hafta burun özenle korunmalıdır. Ameliyattan1 hafta sonra yürüyüş gibi basit egzersizler yapılabilir. Ağırlık kaldırmayı gerektiren spor aktivitelerinden bir ay uzak durulmalıdır. Derine dalmadan, kafa suyun dışında olacak şekilde yüzülebilir. Fark etmeden bir darbeye neden olabileceği için kucağa bebek veya çocuk alınacaksa dikkatli olunmalıdır. Ameliyattan 2 – 3 gün sonra baş geriye alınarak duşa girilebilir. 1 hafta sonra tüm bantlar alındıktan sonra rahat duş alınabilir. 1, 3 ve 6’ıncı ay ile 1’inci sene kontrolleri aksatılmamalıdır.

Burun Estetiği Doktoruna Neye Göre Karar Verilir?

Hekimlik bilgi ve becerisi kişisel olarak değişim gösterebilse de, tüm dünyada ve ülkemizde de bu bilgi ve beceriyi belirleyen yasal ve kabul edilmiş normlar bellidir. Burun estetiği olmak isteyen kişi hekimini seçerken, normal süreçlerden geçerek yetişmiş, iyi bilinen eğitim kurumlarından mezun olan (tıp fakültesi, uzmanlık eğitimi) hekimlere, varsa akademik ünvanına, meslekte edindiği tecrübeye dikkat etmelidir.

Hekimin meslek yeterlilik ve tecrübesi, hekimin hasta ile açık ve net bir iletişim kurması burun estetiğindeki tüm aşamaların ve olası risklerin açıkça ortaya konulması ve hasta hekim arasında her konuda karşılıklı tam bir mutabakat sağlanması son derece önemlidir.

Burun estetiği ameliyatının yapılacağı hastanenin donanım ve koşullarının uygun olması, ameliyat ve sonrası süreçte takip koşullarının hasta ve hekim tarafından garantiye alınması önemli unsurlardandır.

Hekiminiz ile iyi bir iletişim kurmak burun estetiği ameliyatı için size de güven sağlayacaktır. Hekiminizle bu iletişimi sağlayamadıysanız ve karşılıklı güven oluşmadıysa burun estetiği ameliyatınızı uyum sağlayabileceğiniz farklı bir doktoru tercih ederek gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Burun Estetiği için En Uygun Mevsim / Ay Nedir?

Burun estetiği ameliyatı her mevsim ve ayda yapılabilir. Ülkemizde şehir yaşamı içinde olan, standart yaşam koşullarına sahip insanlar için böyle bir sınırlama yoktur.

Burun estetiği ameliyat fiyatları serbest piyasa koşullarında değişkenlikler gösterebilir. Hekimin belirlediği ücret dışında, anestezi, kullanılan malzeme ve ekipman (kullanılan ilaçlar, tıbbi malzemler vs.) yardımcı sağlık personeli (ameliyat ve kat hemşireleri, anestezi teknisyeni, hastabakıcı), otelcilik hizmetleri günümüzde ameliyat masraflarını etkileyen önemli parametreler haline gelmiştir. Burun estetiği ameliyat ücretinin içinde hekimin ve hastanenin her türlü gideri bulunur. Burun ameliyat ücreti olarak belirlenen ücretler bu masraflar ve yasal vergilerin toplamından oluşur. Estetik burun ameliyatları dünyanın hiçbir yerinde devletler ve sigorta sistemleri tarafından karşılanmaz. Burun ameliyatı ve diğer masrafların tamamı ameliyat olacak kişi tarafından karşılanır.
Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişiler doktoruna gitmeden önce ne istediği konusunda emin olması gerekir. Doktor ile görüşme sağladığı sırada burun ameliyatı hakkında ihtiyaçlarını açıkça ifade ederek daha sağlıklı bir görüşme sağlanmasına yardımcı olunur. Kişi burun estetiği ameliyatı ile ilgili ihtiyaçları veya nedenleri ile ilgili kendisine karşı dürüst olması önemlidir. Herkes hayalindeki burun için hayaller kurar fakat bu hayaller size burun estetiği konusunda yanlış tercihler yaptırabilir. Bu yüzden hayalci olmamakta, kuruntu ve panik yapmamakta fayda var.

Burun estetiği konusunda çevrenizden çok fazla yorum alabilirsiniz. Çevrenizden duyma bilgilerle burun estetiği konusunda hareket etmemenizi öneriyoruz. Doktor görüşüyle birlikte hareket etmek en sağlıklı sonucu sizlere sunacaktır. Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası için doktorunuzdan gelen uyarıları önemseyerek yapmanızı ve yapmamanızı istediği konuları dikkate almanız gerekir. Doktordan edinilen bilgiler ışığında hareket ederek önemsememezlik yapmayınız.

Doktora karşı açık olunursa ve şikayetleriniz ile ilgili zamanında bilgiye başvurursanız sağlığınıza olumlu katkı sağlayacaktır.
Burun estetiği sonrasında her anlamda normal yaşama dönüş süresi genellikle on gün kadardır. Ancak yaşam koşulları ağır olan veya özel durumları olan kişiler için bu süre uzayabilir.
Burun estetiği olduktan sonra ağrı genellikle çok az olur. Hastalar genellikle ağrıdan yakınmazlar. Burun estetiği olduktan sonra eğer ağrı olur ise basit ağrı kesiciler ile kolaylıkla ağrılar giderilir.
Burun estetiği ile oluşan morluklar normaldir. Bu morluklar bir süre sonra kendiliğinden veya kullanılan özel kremlerin hızlandırıcı etkisi ile kaybolur.

Burun Estetiği Hakkında Tüm Başlıklar

Burun estetiği ameliyatı hakkında merak edilen tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz başlıklar aşağıdadır.

  Doktora Soru Sor!

  Burun Estetiği veya Kulak Burun Boğaz hizmetlerimiz hakkında tıbbi sorularınız için güler yüzlü resepsiyon personelimizle iletişime geçebilirsiniz. Acil aramalarınıza hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayacağız.

  Burun Estetiği Hakkında Asistanımızdan Destek Alabilirsiniz

  Asistanımızdan burun estetiği süreçleriyle alakalı tüm bilgileri kolayca edinebilir, gerekli durumlarda işleminiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilmek için doktorumuzla görüşme sağlayabilirsiniz.

  Dr. Kaan Çalışma Saatleri

  Pazartesi – Cuma : 8.30 – 18:00
  Cumartesi 8.30 – 18:00
  Pazar : Kapalı